Bizimkonya.com - Konya'ya Dair Ne Varsa...
Anasayfaya Git
 Konya Tarihi  KONYA TARİHİ
 Konya Resimleri  KONYA RESİMLERİ
 Hz.Mevlana  HZ.MEVLANA
 Nasreddin Hoca  NASREDDİN HOCA
 Konyalı Ünlüler  KONYALI ÜNLÜLER
 Konya'nın İlkleri ve Enleri  KONYA'DA İLKLER
 Konya Mutfağı - Yemekleri  KONYA YEMEKLERİ
 Konya Türküleri - Şarkıları  KONYA TÜRKÜLERİ
 Konya Müzeleri  KONYA MÜZELERİ
 Konya Coğrafyası  COĞRAFİ YAPI
 Çatalhöyük - Çatalhüyük  ÇATALHÖYÜK
 Konya Şivesi - Ağzı  KONYA ŞİVESİ
 Konya Şenlik - Festival  ŞENLİK - FESTİVAL
 Konya Telefon Rehberi  TELEFON REHBERİ
 Konyada Gezilecek Yerler  GEZİLECEK YERLER
 İletişim  BİZ KİMİZ?
 


SELÇUKLU VE TARİHİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER:

           Selçuklu ilçemizin tarihi geçmişi, kültür, sanat, eğitim, bilim ve askeri hayatı Konya'dan ayrı düşünülemez.

         Tarihi Konya ile 20. Yüzyıl Konya'sının sentezi olan Selçuklu; Anadolu Selçukluları'na başkentlik yapmış, bağrında Sultanlar yetiştirmiş, hakimiyetini 6 asır sürdürecek Osmanlı Devleti'ne kılavuzluk ve beşiklik yapmış şerefli bir maziye ve tarihe sahiptir.

            Konya, Türk kültür ve uygarlığının Anadolu`da kökleşip yaygınlaşmasında en büyük etken olmuştur. İlimizi yılda 2 milyon turist ziyaret etmektedir. Selçuklu’da, 3000 yıl öncesine ait otantik yerleşim birimi olan Sille ve birçok tarihi yapı yer almaktadır.

            Bir dizi devlete ve XI. yüzyıldan XIV. yüzyıla kadar hakim olan "Selçuk" kelimesinin aslı ile ilgili iki görüş ileri sürülmektedir. Bu konuda uzman tarihçilerimizden rahmetli Osman Turan'a göre kelimenin aslı "Selçuk" değil "Salçuk" tur.

            Eski Türkler, "Sal" ekli "Saltuk, Salpur, Salur..."gibi kelimeleri kullanmaktadırlar. Burada " Selçuk" isminin aslının "Selçuk" olduğunu belirtir. Selcük "Küçük sel" anlamındadır."Selçuk" da "Selcük" de Türkçe ses uyumuna uygun kelimelerdir.      

          Kelime yapısı bir yana Selçuk, Oğuzlar Devleti (Yabguluğu) içinden kopup, gelerek İslam gazisi olan bir Kınık Beyi'nin adıdır. Yüzyedi yaşında ölen Selçuk Bey'in adı, torunları devrinde istiklalini ilan eden devletin ismi olmuştur. O devlet, Büyük Selçuklular veya Selçuklu Cihan Devleti'dir.

           Adı üstünde Türkistan'dan Anadolu'ya kadar eski dünya kıtalarını elinde tutan bu devlet, yeni filizler vermeden göçmez. Verdiği ilk filizlerden birisi Anadolu Selçuklu Devleti'dir. Alp Arslan Gazi yani Büyük Selçuklularla asıl Anadolu kapıları; Anadolu Selçukluları ile vatanlaştırılıp elde tutulmuştur.

          Konya bir göl tabanı olan ovanın tabanında kurulmuştur. Hemen batısında Takkeli ve Loras Dağları yükselmektedir. En önemli akarsuyu, Meram Deresi'nden gelip yazın Konya bağ ve bahçelerini sulayan, kışın doğudaki Aslım bataklığına dökülen Meram Çayı'dır.

          Selçuklu’da, yoğun nüfus ve gelişmişliğe paralel olarak insanların sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik alışveriş ve eğlence merkezleri de oluşmuştur. İlçede her türlü alışveriş imkanı bulunmaktadır. Selçuklu’da mağazalar zinciri ve uluslararası markaların bulunduğu alışveriş merkezlerinin yanı sıra dev iş merkezleri ve pasajlarda bulunmaktadır. Sinema salonları, eğlence merkezleri, kültür merkezleri de halkın vakit geçirebileceği yerlerdir. Ayrıca halkın ihtiyaçlarını karşılayabileceği ondört adet semt pazarı kurulmaktadır.

 
       Selçuklu ilçemiz son yıllarda yerleşim ve kent gelişimi yönünden hızlı bir ilerleme gösterdiğinden, halkın ilgi odağı haline gelmiştir.  

Selçuklu resimleri
Selçuklu resim
Selçuklu fotoğraf
Selçuklu görünüm
Selçuklu kış
Selçuklu park

 
Bizim Konya.com